9 marca o godzinie 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu FILM - MÓWKA. Tym razem zapraszamy na przedpremierową projekcję nowego filmu Magdaleny Łazarkiewicz "Nieobecność". Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką. 

Magdalena Łazarkiewicz na początku swojej kariery realizowała filmy dokumentalne. Nakręciła Nostalgię, refleksyjny reportaż o emigrantach greckich w Polsce (1983), Służbę - film o samotnej kolejarce pracującej w podwarszawskich pociągach (1983) i Cud - impresyjny obraz o cudzie w Puławach, gdzie mieszkańcy ujrzeli Matkę Boską na topoli (1984). 
Jeszcze w czasie studiów, w 1979 roku została asystentką Andrzeja Wajdy przy Pannach z Wilka. Swój fabularny debiut nakręciła w 1985 roku pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego.
Reżyserowała m.in.: „Ostatni dzwonek”, „Białe małżeństwo”, „Przez dotyk”, „Drugi brzeg” oraz seriale: „Ekipa” i „Głęboka woda”, a także nową komedię „Maraton tańca”. Jest siostrą Agnieszki Holland, żoną zmarłego reżysera Piotra Łazarkiewicza, matką kompozytora, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. 

Film Nieobecność w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz to dokument o reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu, o przerwanej z nim rozmowie, o bliskich i przyjaciołach. O mierzeniu się z jego nieobecnością i o procesie, jaki przechodzą związani z nim ludzie, odkąd odszedł na zawsze. 
Nieobecność jest filmową impresją o jej zmarłym mężu. Nie jest to opowieść stricte biograficzna, ani też streszczenie jego drogi twórczej, to raczej filmowa mozaika złożona z fragmentów etiud szkolnych, filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych i teatralnych, wzbogaconych o krótkie wypowiedzi członków rodziny: Magdaleny i Gabrieli Łazarkiewicz, Antoniego Komasy - Łazarkiewicza, matki Cecylii oraz Agnieszki Holland, przyjaciół i współpracowników: Zbyszka Hołdysa, Remigiusza Grzeli, Pawła Felisa, Marii Seweryn,Teresy Budzisz - Krzyżanowskiej, Wiesława Komasy i ks. Wojciecha Drozdowicza. 
Ten film jest bardzo osobistą próbą zmierzenia się z pytaniem, jak opisać bliskiego człowieka, który odszedł? Jak nie osadzić go w sztywnym gorsecie epitafium? Jak zmierzyć się z doświadczeniem śmierci człowieka bliskiego, nie ograniczając się tylko do uczuć bolesnych, związanych ze stratą, tak by oddać jego pełny wymiar, a nie tylko wizerunek stworzony po jego odejściu. 

Zapraszamy!

9 marca godzina 17.00 kino Elektronik

Studenci i uczniowie za okazaniem legitymacji wstęp wolny

Inni 5 zł

Więcej o projekcie FILM- MÓWKA. 

Feedback