"Historia Ireny Sendlerowej" opowiedziana przez Wykładowcę Warszawskiej Szkoły Filmowej i Nauczyciela w Liceum Filmowym Andrzeja Wolfa. Premiera 27 stycznia o godzinie 12.30 w kinie Elektronik! WSTĘP WOLNY. 

Andrzej Wolf wywiady z Ireną Sendlerową przeprowadzał przez 4 ostatnie lata jej życia. Zaprzyjaźnili się. Dzięki temu - jak przyznaje twórca filmu - wybitna działaczka charytatywna i społeczna otworzyła się przed kamerą po raz ostatni. 
Z 9 godzin nagrań Andrzej Wolf stworzył 27 minutowy, krótkometrażowy dokument przeplatany niemymi scenkami inscenizowanymi. To zapis wstrząsającej historii życia i śmierci Żydów w getcie. Ukazuje rozpaczliwe próby ratowania przynajmniej części z tych, którzy - według terroru hitlerowskiego - musieli umrzeć.
Film uzyskał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzykę bezpłatnie skomponował Michał Lorenc, część materiałów filmowych pochodzi z archiwum Stevena Spielberga.
Jest to historia kobiety, która ryzykując własnym życiem uratowała z warszawskiego getta i przekazała do polskich rodzin setki żydowskich dzieci. Uważając się za „Patriotkę Żydowską” opracowała listy, na których umieszczała dane osobowe ratowanych dzieci i rodzin, aby w przyszłości dzieci te mogły poznać swoje prawdziwe pochodzenie. Za pomoc Żydom została skazana na karę śmierci, jednak dzięki wpływom Żegoty uniknęła egzekucji.
Marzeniem Ireny Sendler, wypowiedzianym w filmie było to, aby pamięć o holokauście stała się przestrogą dla świata i aby tak straszne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły.

Zrobiłem ten film po to – mówił reżyser Andrzej Wolf -  aby kolejne pokolenia poznały tak nieodległe tragiczne czasy, by historia w nim pokazana stała się przestrogą. Chcę pokazać widzom do czego prowadzi nietolerancja, brak szacunku czy antysemityzm, ale też chcę pokazać ludzi sprawiedliwych, bohaterów gotowych ryzykować życiem by pomóc prześladowanym i krzywdzonym.

Premiera filmu odbędzie się 27 stycznia w Strasburgu z okazji Dnia Pamięci O Ofiarach Holocaustu. Tego samego dnia historia opowiedziana przez Andrzeja Wolfa zostanie wyświetlona w kinie Elektronik! 

27 STYCZNIA, GODZ. 12.30, KINO ELEKTRONIK 

WSTĘP WOLNY

 

Andrzej Wolf o filmie:

HISTORIA IRENY SENDLEROWEJ to film zrealizowany na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich latach jej życia. W filmie pani Irena opowiada o swojej działalności, którą było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane przy pomocy filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne, w których rolę Ireny Sendlerowej zagrała Sonia Bohosiewicz.

Światowa premiera odbędzie się w Strasburgu w siedzibie Rady Europy z udziałem najwyższych władz i przedstawicieli państw członkowskich 27 stycznia 2016 roku w dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
Gościem specjalnym Rady Europy będzie Elżbieta Ficowska  uratowana z Getta przez Panią Irenę..Malutka dziewczynka włożona do kartonu  przez matkę i przemycona  na „ aryjską” stronę..

Film powstał w roku 2015 i jest rezultatem wieloletnich starań wielu ludzi dobrej woli…
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska za pomocą Departamentu Mecenatu Państwa film ten sfinansowali…
Materiały podstawowe czyli rozmowy z Panią Ireną to rezultat wielu spotkań w jej malutkim pokoiku w Domu Opieki  Ojców Bonifratrów  w ciągu 4 lat…. Zaufała mi i dzięki temu ten materiał jest inny niż wszystkie wcześniejsze…
Osobami bez, których film by nie powstał są : Maciej Ślesicki i Waldemar Król z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Służyli mi radą, pomocą i nieograniczonym bezpłatnym dostępem do sprzętu zdjęciowego, wizyt u Pani Ireny było kilkanaście, kamerę miałem zawsze, ale Pani Irena nie zawsze chciała mówić.
Realizując zdjęcia fabularne pracowałem tylko ze studentami naszej szkoły gdzie od 10 lat wykładam sztukę operatorską… Operatorami  kamer byli absolwenci wydziału operatorskiego: Filip Marcickiewicz i Wojtek Węgrzyn ,dźwięk na planie nagrał Paweł Hejbudzki, drugimi reżyserami Justyna Nagłowska i Filip Luft. Wszyscy są  absolwentami wydziału reżyserii. Żydowską matkę zagrała absolwentka wydziału aktorskiego Natalia Szyguła..Na planie jako statyści , dyżurni, asystenci pracowali studenci pierwszego roku. Making off oraz fotosy również zrealizowali studenci …
Sonia Bohosiewicz - wybitna aktorka i Michał Lorenc kompozytor muzyki zgodzili się pracować za bardzo symboliczne wynagrodzenia z uwagi na wagę tematu.
Ksiądz Wojciech Drozdowicz nie tylko zagrał, ale również udostępnił kościół i jego podziemia do wykonania zdjęć…
Realizacja tego filmu to łańcuch ludzi dobrej woli… właścicieli firm, sprzętu.
Film został wyprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny i firmę Wolfilm.
27 stycznia to dzień premiery w Strasburgu i równocześnie pokazu tego filmu w 200 szkołach w Polsce i na świecie. 40 szkół nosi imię Pani Ireny.

https://www.facebook.com/andrzej.wolf1/videos/10206784423468302/

 

 

Feedback